رفتن به مطلب

دکتر پرویز رزاقی

تعداد ارسال ها: 186

عضویت:

دنبال کنندگان

اعتبار در سایت

11

درجه کاربری

 1. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز به فرزند یاد بدهید که چطور بتواند با بچه های دیگر به جای زدن بازی کند. روش های خوب ارتباط گرفتن و بازی کردن را به فرزند یاد بدهید. به بچه شخصیت بدهید و به او بگویید که توانمندی های تو خیلی زیاد است و به جای کتک کاری بهتر است با دوستات بازی کنی. زمان هایی که ارتباط خوب داشت و بازی کرد به او پاداش دهید و او را تشویق کنید. احتمالا این رفتار برای جلب توجه والدین است. توجهات عاطفی و احساسی را به فرزند بیشتر کنید. او را بیشتر در آغوش بگیرید و به لجبازی های او پاسخ مثبت ندهید.
 2. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز خواب گردی دو نوع درمان دارد، با دارو و با مشاوره روان درمانی است که ما معمولا در مراحل اولیه دارو را پیشنهاد نمیکنیم. با فرزند خود ارتباط بگیرید که حالت خجالتی بودن را از خود دور کند که حرف هایش را بزند، احساسش را مطرح کند، خشمش را بروز دهد و حتی در برخی موارد اعتراض کند. هرگز به جای کودک حرف نزنید و جواب کسی را ندهید. نقش خود را در خدماتی که برایش انجام میدهید کم رنگتر کنید. به او یاد دهید مسائل فکری و احساسی خود را با کسی ترجیحا شما (مادر) در میان بگذارد و در مقابل شما باید برخورد خوبی داشته باشید و او را دعوا نکنید و یا این که همین مسائل را روی کاغذ بنویسد مخصوصا چیزهایی که نمیتواند بگوید و بعد از نوشتن بلند برای خودش بخواند طوری که خودش غصه ها را با گوش هایش بشنود. آموزش تصویرسازی مثبت انجام دهید، به فرزند یاد دهید قبل از خواب خاطره یا تجربه خوشایندی که در ذهن دارد را مرور کند و به تصویر بکشد.
 3. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز گفتار درمانی را تا 6 سالگی و یا تا زمانی که از نظر تکلم بهبود پیدا کند ادامه دهید. به کودک دیکته نکنید که حتما این جمله را بگو. در منزل با صدای بلند و شمرده صحبت کنید. جلوی کودک نقش بازی کنید مثلا پدر به شما بگوید آب و شما بگویید آب چی؟ و بعد پدر جمله بندی خود را کامل کند و بگوید من آب میخوام طوری که کودک این گفتگوی شما را ببیند. هدف ما از این کار این است که این نقش بازی کردن در یادگیری کودک تاثیر دارد. در مورد خود فرزند نیز همین عمل را انجام دهید به درخواست های تک کلمه ای کودک پاسخ ندهید وقتی گفت آب در اختیارش قرار ندهید به او کمک کنید تا جمله اش را کامل کند زیرا اگر به یکی از خواسته های تک کلمه ای کودک پاسخ مثبت دهید فرزند را در همین مرحله نگه میدارید.
 4. دکتر پرویز رزاقی

  دوست عزیز موقعیت هایی که باعث می شود بیشتر این کار را انجام دهید شناسایی کنید. اگر دیدن فیلم یا تصاویر باعث بروز این حالت می شود یا در ساعت هایی خاصی از روز بیشتر اقدام به این عمل می کنید، در این مواقع سرگرم کار دیگری شوید. سعی کنید از موقعیت تنها بودن به شدت پرهیز کنید. تنهایی برای عمل خود ارضایی خیلی اغوا کننده است. زمانی که چنین تفکری در ذهتان شکل می گیرد، برای پیاده روی یا خرید از خانه بیرون بروید یا اینکه به دوستتان زنگ بزنید و با او صحبت کنید. حتما یک سرگرمی جدید پیدا و یا شروع به یادگیری یک مهارت جدید کنید. از نظر تغذیه ای مصرف خوراکی هایی که باعث افزایش میل جنسی می شود، کاهش دهید، حتما سرگرم فعالیت ورزشی شوید.
 5. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز رفتاری است که در بین بچه ها دیده میشود ویژگی های خلقی اش به گونه ای است که میزان سازگاری اش در موقعیت های مختلف بالا است. مادر سعی کند میزان ماندگاریش با فرزند را بیشتر کند خدمات بیشتری به او بدهد. برای آرامش مادر بهتر است از بردن فرزند در محیط هایی که مادر نیست مانند خانه اقوام خودداری کنید. بچه باید ساعت بیشتری را با پدر و مادر خود باشد.
 6. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز شما باید میزان وابستگی فرزندتان را در رفتارهای خودتان ببینید. وابستگی بچه ها در این سن امری طبیعی است. بهتر است شما سعی کنید میزان حمایت و دادن خدمات و انجام کارها برای فرزند را کم کنید. سعی کنید میزان به آغوش کشیدنش را کمتر کنید. او را به سمت بازی های خود به خودی پیش ببرید و زمانی که در حال بازی خود به خودی است در بازی اش دخالت نکنید و اجازه دهید به تنهایی بازی کند. سعی کنید او را در گروه های هم سن و سالش قرار دهید. اگر هم بتوانید در گروه مهد کودک قرار بدهید، از میزان وابستگی بچه کمتر می شود. هیچ وقت به جای فرزندتان صحبت نکنید. اگر با هم تلویزیون نگاه می کنید او را بغلش نکنید و اجازه دهید در کنار شما بنشیند. باید خودتان را در رفتار با فرزندتان مدیریت کنید.
 7. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز سعی کنید دو کودک را کنار هم قرار ندهید. مادر کودک 2 ساله باید نقش کنترل گری و حمایتی خود را بیشتر کند یعنی از نوزاد ده ماهه حمایت و کودک دو ساله را کنترل کند. به بچه دو ساله یاد بدهید که به جای خشونت و تندی از روش های بهتری هم میشه استفاده کرد مثل آرامش و چنگ نزدن و دعوا نکردن.
 8. دکتر پرویز رزاقی

  بله مادر عزیز غالبا این رفتار از مشاهده کردن الگو گرفته شده است. راه حل این است که سعی کنید کودک را در معرض دیدن این گونه فیلم ها نگذارید. با تلخی و تندی برخورد نکنید و نگویید نخور کار بدی است. سعی کنید پستانک را از دسترس کودک دور نگه دارید. اگر کودک برای خوردن پستانک بهانه گیری کرد، پستانک را با فاصله های زیاد به او بدهید و بهترین راه این است که چیزی را جایگزین آن قرار دهید مثل خوراکی و یا هر چیزی که برای کودک جذابیت داشته باشد.
 9. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز شما اولین کاری که باید انجام دهید این است که شرایطی که منجر به خودزنی فرزند می شود را شناسایی کنید. دومین کار این است که بعد از شناسایی، آن شرایط را حذف کنید و نگذارید که آن شرایط منجر به بر هم زدن آرامش کودک شما شود. سومین کار، این است که شاید کودکتان به دنبال جلب توجه و محبت شما است و تا زمانی که به دنبال این جلب توجه است، سعی کنید به شکل های مختلف به فرزندتان محبت کنید اما این محبت نباید خیلی زیاد باشد که باعث لوس شدن کودک شود. از طرفی نباید خیلی هم کم به او توجه کنید وگرنه او دوباره برای جلب توجه شما این رفتارها را از خودش نشان می دهد. چهارم این که سعی کنید موقعیتی را که کودک می خواهد از طریق لجبازی و با خود زنی به دست آورد را در اختیارش قرار ندهید و حذفش کنید که به اصطلاح به آن عدم تقویت رفتار غلط می گویند. به طور مثال اگر او با جیغ و داد و فریاد می خواهد یک اسباب بازی را به او بدهید به هیچ عنوان این کار را نکنید تا او بداند که با این رفتارها نمی تواند به خواسته هایش برسد. مسئله بعدی این است که اگر شرایط بازی برایش فراهم شود این رفتارش بهتر می شود. اگر می توانید فرزندتان را مشغول بازی و ورزش کنید تا انرژی هایش تخلیه شود. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که وقتی کودک شروع به داد و فریاد و رفتارهایی از این قبیل می کند، شما باید سعی کنید که عصبانی نشوید و رفتار های خشونت آمیز از خود نشان ندهید چرا که کودک نباید این گونه رفتارها را ببیند به خصوص در این موقعیتی که توصیف کردید و کودکتان در آن قرار دارد. زمانی که کودک شما خودزنی می کند باید دست هایش را بگیرید و چیزهای دیگر مانند کنترل تلویزیون به او بدهید و یا سعی کنید به هر ترتیبی حواس او را پرت کنید. اصلا با خشونت و دعوا نباید با او برخورد کنید و حتما به کودک زمان دهید تا عادت های مثبت و جدید او به عنوان یک ویژگی برای او درونی شود. در نهایت زمانی که توانست بدون خودزنی یک کاری را انجام بدهد به کودکتان پاداش دهید چرا که پاداش دادن به کودک باعث ایجاد رفتارهای مثبت در او می شود که به اصطلاح به آن تقویت رفتار مثبت می گویند.
 10. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز بهتر است فاکتورهای دیگر مثل عدم تمرکز، ناآرام بودن و بیقراری را هم در فرزندتان بررسی کنید. ببینید آیا آستانه توجه فرزندتان پایین است یعنی هر صدایی توجه فرزند را به خودش جلب می کند، آیا رفتار های پر خطر دیگر مانند دویدن بدون توجه، عدم حوصله برای شنیدن داستان را دارد یا خیر. اگر 4 یا 5 فاکتور را داشته باشد ظاهرا بچه بیش فعال است که برای ارزیابی دقیق باید توسط روانشناس معاینه شود.
 11. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز شما روش غلطی را برای از شیر گرفتن کودک انتخاب کردید و چون لذتی را از او یک دفعه گرفتید او لذت دیگری که آغوش پدرش است را جایگزین کرده است. بهتر بود غذاهای متنوع و رنگارنگ و غذاهایی که خود فرزند دوست دارد را بیشتر کنید تا کم کم کودک طلب شیر نکند. اصلا نباید بگذارید فرزند برای خواب به اتاق والدین بیاید بلکه پدر است که باید به اتاق کودک برود. وابستگی به پدر از جمله رفتارهایی است که میتوانید با دادن مسئولیت هایی متناسب سن، کودک را به پختگی برسانید. هرگز به کودک نگویید تو چون بزرگ شدی باید تنها بخوابی. بگویید تو بلدی این کارها را بکنی پس یعنی بزرگ شدی. با این رفتار کودک احساس بزرگی میکند و کم کم مشکل وابستگی زیاد به پدرش برطرف میشود.
 12. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز معمولا کودک در این سن به بزرگی و پختگی نرسیده است و این گونه رفتارها، رفتارهای بچگانه تلقی میشود. میتوانید نقش های اجتماعی و جایگاه خانواده را برای کودک ترسیم کنید. مسئولیت هایی متناسب سن به او بدهید تا احساس بزرگ بودن کند. به او نگویید چرا این کار را کردی زیرا حساسیت ایجاد میکنید و فرزند عکس العمل نشان میدهد. با دادن مسئولیت، فرزند کم کم به بزرگی و پختگی میرسد و خودش متوجه کارش میشود.
 13. دکتر پرویز رزاقی

  دوست عزیز بهتر است با یک متخصص صحبت کنید تا مشخص شود افسردگی دارید یا خیر. نشانه هایی مثل گریه زود هنگام، کرختی و ... میتواند از علائم افسردگی باشد. اگر به متخصص مراجعه نمیکنید میتوانید برای بهتر شدن حال روحیتان این کارها را انجام دهید: از فضای منزل خارج شوید و موقعیت های خود را تغییر دهید. ارتباط های اجتماعی خود را بیشتر کنید، میتوانید به مهمانی بروید یا مهمانی بگیرید. با خانواده خود در ارتباط باشید و خود را از تنهایی دور کنید. از افرادی که اهل گله و شکایت هستند و انرژی منفی دارند دوری کنید و در عوض ارتباط سالم با افرادی که نگاه مثبت به زندگی دارند برقرار کنید. خودتان مثبت اندیشی کنید مثلا به اتفاقات خوب زندگیتان فکر کنید حتی در مورد دوره بارداریتان، مثلا به خودتان بگویید چقدر خوشبختم که بچه سالمی دارم و تمام تلاشم را میکنم که او را به بهترین نحو بار بیاورم. ورزش های بارداری را زیر نظر متخصص زنانتان انجام دهید تا به آرامش برسید.
 14. دکتر پرویز رزاقی

  دوست عزیز اشکالی ندارد بگذارید خودش کارهایش را پیش ببرد تا جایی که احساس نیاز کند، بهش اصلا نگویید چرا پیش من نمیشینی یا مادرت را تحویل نمی گیری یا بیا پیش ما بشین و ... راه را برایش باز بگذارید و بهش یادآوری کنید هر موقع چیزی خواستی می توانی به من بگویی. فضا را برای ارتباط خوب آماده کنید تا فرزند احساس امنیت کند.
 15. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز در این مورد والدین باید برای فرزند اول وقت بیشتری بگذارند مثلا بازی بیشتری با او بکنند. روابط عاطفی مثل بغل کردن و ... بیشتر شود. فیلم ها و عکس های دوران کودکی اش را نشانش دهید. هیچ وقت به او نگویید تو بزرگتری تو کوتاه بیا. وقتی به منزل برمیگردید هدیه کوچکی را برای فرزند اول تهیه کنید. کم کم مسئولیت فرزند دوم را تا جایی که ممکن است به فرزند اول واگذار کنید. اگر خریدی برای فرزند دوم میکنید فرزند اول را فراموش نکنید. به طور مثال اگر فرزند دوم در اثر سرمای کولر اذیت میشود نگویید کولر را خاموش کنید فرزند دوم اذیت میشود بلکه باید بگویید کولر را خاموش کنید فرزند اول اذیت میشود، به کار بردن این عبارات کلامی باعث میشود فرزند اول بداند که همچنان جایگاه خود را نزد خانواده دارد.
اعضا تا این لحظه: 19,330
سوالات تا این لحظه 19,197
جواب ها تا این لحظه 93,424

متخصصان فعال

 1. دکتر فریبا الماسی

  287 امتیاز

  4021 ارسال

  دکتر فریبا الماسی

 2. دکتر مرجان قاجار

  210 امتیاز

  3660 ارسال

  دکتر مرجان قاجار

 3. دکتر نوشین نظری

  303 امتیاز

  2697 ارسال

  دکتر نوشین نظری

 4. دکتر علی اصغر حلیمی

  215 امتیاز

  1742 ارسال

  دکتر علی اصغر حلیمی

 5. دکتر کتایون برجیس

  10 امتیاز

  1443 ارسال

  دکتر کتایون برجیس

×