رفتن به مطلب

دکتر پرویز رزاقی

تعداد ارسال ها: 220

عضویت:

دنبال کنندگان

اعتبار در سایت

18

درجه کاربری

 1. دکتر پرویز رزاقی

  دوست عزیز روانشناسان در این زمینه اختلاف نظر داشتند. در گذشته معتقد بودند که 50% به ژنتیک و 50% به عوامل محیطی بستگی دارد. اما امروزه معتقدند 75% عوامل محیطی و 25% ژنتیک تاثیر گذار است. اما آنچه مهم است این است که کودک بسیاری از ویژگی های ذهنی و توانمندی های هوشی را از والدین یاد میگیرد و وقتی فرزند در معرض محیط قرار میگیرد آن توانمندی را به حالت بالفعل تبدیل میکند. هوش امری درونی است و محیط در شکوفایی آن کمک قابل توجهی میکند. محیط خود عامل رشد و شکوفایی هوش است. نباید فرزندی را که پدر و مادرش دارای بهره هوشی پایین هستند را رها کرد بلکه باید در زمان به موقع به کودک در زمینه های مختلف هوش جسمانی، هوش ریاضی، هوش کلامی و ... کمک شود تا توانمندی های او شکوفا شوند.
 2. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز این رفتار، رفتار جایگزینی است که کودک بعد از، از شیر گرفتن انتخاب میکند. اصلا نباید او را دعوا کنید و واکنش تند نشان ندهید. سعی کنید آرام آرام سر فرزند را از سینه جدا کنید و فقط او را در بغل بگیرید یا دستش را بگیرید یا هنگام خواب پشت او را ماساژ دهید. باید به کودک زمان دهید و توجه داشته باشید که هر کدام از این کارها را به طوری انجام دهید که برای کودک تبدیل به عادت نشود. بهتر است هر کدام از رفتارها را در زمان های کوتاه انجام دهید.
 3. دکتر پرویز رزاقی

  دوست عزیز موقعیت هایی که باعث می شود بیشتر این کار را انجام دهید شناسایی کنید. اگر دیدن فیلم یا تصاویر باعث بروز این حالت می شود یا در ساعت هایی خاصی از روز بیشتر اقدام به این عمل می کنید، سرتان را با انجام کاری گرم کنید. سعی کنید از موقعیت تنها بودن به شدت پرهیز کنید. تنهایی برای عمل خودارضایی خیلی اغوا کننده است. زمانی که چنین تفکری در ذهتان شکل می گیرد، برای پیاده روی یا خرید از خانه بیرون بروید یا اینکه به دوستتان زنگ بزنید و با او صحبت کنید. حتما یک سرگرمی جدید پیدا و یا شروع به یادگیری یک مهارت جدید کنید. از نظر تغذیه ای مصرف خوراکی هایی که باعث افزایش میل جنسی می شود، کاهش دهید، حتما سرگرم فعالیت ورزشی شوید.
 4. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز کودک را با خود موضوع ترس از صدای در مواجه نکنید. صداهای دیگر را با حجم کمتر برای فرزند بگذارید تا با همه صداها آشنا شود و بعد از این که مدتی به صداهای دیگر عادت کرد به شکل بازی کمک کنید که فرزند خودش در را آرام باز و بسته کند و پس از هر بار باز و بسته کردن در اظهار خوشحالی کنید و به او پاداش دهید. باید مواظب باشید که هر وقت اظهار ترس و اضطراب کرد بلافاصله یک مرحله به عقب برگردید و جوری رفتار کنید که کودک نترسد و آرامش داشته باشد و مجددا تمرین را انجام دهید.
 5. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز احتمالا الگوهای رشد فرزند شما که هم پیش خودتان و هم مادربزرگش دارد، این فاصله را ایجاد کرده است. شما باید برای فرزند خود بیشتر وقت بگذارید. زمان های بازی کردن را با او بیشتر کنید. بیشتر از حدی که الان با او ارتباط دارید باید برای او وقت بگذارید. همچنین شما باید او را پارک ببرید، با او حرف بزنید، هم بازی شوید تا آرام آرام میزان وابستگی فرزندتان نسبت به مادربزرگش به حالت طبیعی برگردد. اما این که در بعضی از جمع ها رفتاری از فرزندتان سر می زند مبنی بر بی نیازی و بی احترامی، جای نگرانی ندارد چون در یک دوره ای از سن این گونه رفتارهای کلامی از بچه ها دیده می شود. مثلا اگر بعد از یک مهمانی به دنبال فرزند بروید و او بگوید من با تو نمی آیم خانه، چرا به دنبال من آمدی و یا چرا زود آمدی، وجود این جملات در بعضی از بچه ها و در بعضی از مواقع دال بر تایید یا وجود یک مشکل واقعی نیست. با صبوری و گذشت زمان و صحبت کردن در مورد این مسئله، مشکل بر طرف خواهد شد.
 6. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز کودک در مراحل اولیه کودکی یعنی یک تا سه سال هنوز به درک کمبود پدر و مادر نرسیده و در این مدت تاثیرات چشم گیری روی کودک ندارد ولی خود پدر یا مادر است که فرآیند بزرگ شدن او را نمیبیند و از این نعمت و حس خوب محروم میشود و اینکه پدر و مادر هر کدام به نوعی به فرزند محبت و توجه میکند و نبود یکی از این دو سبب محروم ماندن کودک از یکی از آن حس ها میشود و در نتیجه دچار مشکلات عاطفی در بزرگسالی میشود. بهترین رفتار این است که جلوی فرزند بحث و مشاجره نداشته باشید رفتار خطای دیگری را با زبان خوش بگویید و در جهت اصلاح رفتار قدم بردارید و سعی کنید زندگی از دست رفته را بازگردانید نه اینکه نابود کنید. توصیه میشود با مشاور خانواده صحبت کنید تا در صورت امکان به هم نزدیک شوید تا فرزندتان در سایه کانون خانواده رشد کند.
 7. دکتر پرویز رزاقی

  دوست عزیز در ابتدا باید دلایل این اختلال در این روابط جنسی بررسی شود چون ممکن است فرضا همسرتان دچار زودانزالی باشد یا اختلالات جنسی دیگر در این بین در هر کدام از شما مطرح باشد، یا اینکه عکس العمل طرفین در روابط مناسب نباشد که طرف مقابل ارضا نمی شود. گاهی زوجین آگاهی لازم نسبت به چگونگی روابط را ندارند و همین مساله هم باعث می شود در رسیدن به ارگاسم در زن یا انزال در مرد توجهی نشود. بنابراین صرفا با این توضیح کوتاهی که شما داده اید، نمی توان اظهار نظر دقیق کرد. باید حتما به یک روانشناس بالینی مراجعه کنید تا مسائل جنسی در خصوص خود و همسرتان مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد. در ضمن توصیه می شود که حتما با همسرتان در این باره صحبت کنید که حین داشتن رابطه شما به ارگاسم نمی رسید. ممکن است او متوجه این موضوع نشده باشد. خیلی از خانم ها نقاط حساس و تحریک پذیر بدن خود را به خوبی نمی شناسند و به همین دلیل به دفعات کمتری به اوج لذت جنسی در رابطه زناشویی می رسند. این در حالی است که همسر آنها می تواند با ماساژ نقاط حساس بدن او مانند لاله گوش، نیپل، گونه، کلیتوریس و... باعث لذت بردن بیشتر خانم از رابطه جنسی شود. تکراری شدن نوع رابطه نیز برای برخی از زوج ها می تواند باعث کاهش لذت آنها از رابطه شود. در این صورت همسرتان می تواند به طریق مختلف به شما در رسیدن به ارگاسم کمک کند. اگر از حالا نخواهید این مشکل را حل کنید در زمانی که به تمایلات جنسی نیاز پیدا کنید، میل به خودارضایی در شما تقویت می شود و به تدریج همین مساله باعث ایجاد فاصله عاطفی بین شما و همسرتان خواهد شد.
 8. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز اصلا کاری نکنید که بچه از مهد فاصله بگیرد و فوبیایش از مهد بیشتر شود چون ممکن است در روابط اجتماعی کودک تاثیر گذار باشد و بعدها کودک نتواند در جامعه حضور موثر داشته باشد. باید شرایط مهد را برایش فراهم کنید مسئولین و مربی مهد باید مدتی کمک حال فرزند باشد تا به فرزند احساس امنیت دست بدهد. مربی باید عوامل مزاحم را از بچه دور کند و اجازه ندهد بچه‌های دیگر با او بدرفتاری کنند، همچنین بهتر است مربی مسئولیت هایی را به بچه بدهد و از او بخواهد که آن را انجام دهد. بهتر است از این روش ها استفاده کنید تا اعتماد به نفسش بیشتر شود.
 9. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز باید با آموزش به کودک یاد دهید که در ارتباط با دیگران نمیشود با خشم و کتک زدن وارد شود و باید با دیگران دوستی و محبت کند. به طور مثال، در یک مهمانی خودتان الگو باشید و با بچه ها صحیح برخورد کنید تا کودکتان شما را ببیند و یاد بگیرد، پس از آن که فرزند رفتارهای مورد نظر را انجام داد به او پاداش دهید تا رفتار در او درونی شود.
 10. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز معمولا از شیر گرفتن بچه مشکلاتی را ایجاد میکند مثل عصبانیت، اضطراب و ... . بهتر است میان وعده هایی که کودک دوست دارد را بیشتر برایش درست کنید. به رفتارهای پرخاشگرانه و کوبیدن سر به زمین توجه نکنید. زمانی که فرزندتان دمر میخوابد بدون ایجاد حساسیت او را از آن حالت خارج کنید.
 11. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز تنها دلیل پایین بودن اعتماد به نفس این نیست. بچه ها معمولا در سنین 2 تا 5 سال پیشنهاد دهنده دوستی هستند. اگر کودک نتواند از خود دفاع کند، اظهار وجود کند و حق خود را بگیرد میتواند ناشی از کمبود اعتماد به نفس باشد. میتوانید با واگذاری مسئولیت به فرزند متناسب با سن او، تشویق رفتار فرزند بعد از موفقیتی و متوجه کردن فرزند به موفقیت های خودش به تقویت اعتماد به نفس او کمک کنید.
 12. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز خیر مشکلی نیست. معمولا کودکان در این مرحله خود را محوریت قرار میدهند و طبیعی است، ولی بهتر است گاهی اوقات هم درخواست کودک را انجام ندهید و محوریت شما باشید.
 13. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز کودک را با خود موضوع ترس از صدای در مواجه نکنید. صداهای دیگر را با حجم کمتر برای فرزند بگذارید تا با همه صداها آشنا شود و بعد از این که مدتی به صداهای دیگر عادت کرد به شکل بازی کمک کنید که فرزند خودش در را آرام باز و بسته کند و پس از هر بار باز و بسته کردن در اظهار خوشحالی کنید و به او پاداش دهید. باید مواظب باشید که هر وقت اظهار ترس و اضطراب کرد بلافاصله یک مرحله به عقب برگردید و جوری رفتار کنید که کودک نترسد و آرامش داشته باشد و مجددا تمرین را انجام دهید.
 14. دکتر پرویز رزاقی

  مادر عزیز به این رفتار وابستگی روانی فرزند به والدین میگویند که توام با رفتار لجبازانه است. سعی کنید آرام آرام میزان حضور خود را در زمانی که در حال بازی است کم و به مراتب کمتر کنید و آرام آرام او را در موقعیتی قرار دهید که بتواند تنها بازی کند به این صورت که ابتدا فرزند بازی کند و مادر در موقعیتی باشد که بچه او را ببیند و بعد آرام آرام خود را از چشم او دور کند و با صدای بلند هر از گاهی صحبت کند و به همین ترتیب حضور خود را از کنار فرزند دورتر کند تا فرزند بتواند به طور فردی به بازی ادامه دهد. وقتی جیغ میزند یا گریه میکند و والدین پاسخ میدهند و خواسته اش را انجام میدهند این رفتار باعث افزایش رفتارهای غلط یعنی تنها بازی نکردن میشود.
 15. دکتر پرویز رزاقی

  دوست عزیز موقعیت هایی که باعث می شود بیشتر این کار را انجام دهید شناسایی کنید. اگر دیدن فیلم یا تصاویر باعث بروز این حالت می شود یا در ساعت هایی خاصی از روز بیشتر اقدام به این عمل می کنید، در این مواقع سرگرم کار دیگری شوید. سعی کنید از موقعیت تنها بودن به شدت پرهیز کنید. تنهایی برای عمل خودارضایی خیلی اغوا کننده است. زمانی که چنین تفکری در ذهتان شکل می گیرد، برای پیاده روی یا خرید از خانه بیرون بروید یا اینکه به دوستتان زنگ بزنید و با او صحبت کنید. حتما یک سرگرمی جدید پیدا و یا شروع به یادگیری یک مهارت جدید کنید. از نظر تغذیه ای مصرف خوراکی هایی که باعث افزایش میل جنسی می شود، کاهش دهید، حتما سرگرم فعالیت ورزشی شوید.
اعضا تا این لحظه: 20,024
سوالات تا این لحظه 20,456
جواب ها تا این لحظه 98,080

متخصصان فعال

 1. دکتر فریبا الماسی

  307 امتیاز

  4261 ارسال

  دکتر فریبا الماسی

 2. دکتر مرجان قاجار

  226 امتیاز

  3906 ارسال

  دکتر مرجان قاجار

 3. دکتر نوشین نظری

  319 امتیاز

  2964 ارسال

  دکتر نوشین نظری

 4. دکتر علی اصغر حلیمی

  222 امتیاز

  1803 ارسال

  دکتر علی اصغر حلیمی

 5. دکتر کتایون برجیس

  -2 امتیاز

  1533 ارسال

  دکتر کتایون برجیس

×