رفتن به مطلب
 • سوالات تا این لحظه

  28,230

  پاسخ ها: 131,088

 • متخصصان فعال

  1. دکتر فریبا الماسی

   365 امتیاز

   5932 ارسال

   دکتر فریبا الماسی

  2. دکتر مرجان قاجار

   263 امتیاز

   5519 ارسال

   دکتر مرجان قاجار

  3. دکتر نوشین نظری

   393 امتیاز

   5077 ارسال

   دکتر نوشین نظری

  4. دکتر علی اصغر حلیمی

   244 امتیاز

   2294 ارسال

   دکتر علی اصغر حلیمی

  5. دکتر کتایون برجیس

   1 امتیاز

   1994 ارسال

   دکتر کتایون برجیس

 • اعضا تا این لحظه

  25,481

  بیشترین آمار آنلاین: 1,520

مرتضی توکلی روانشناس عمومی

تعداد ارسال ها: 75

عضویت:

دنبال کنندگان

اعتبار در سایت

2

درجه کاربری

 1. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز این رویداد در فرزند شما طبیعی است. نوشتن به شکل آیینه‌ای مقطعی و زودگذر است. اگر این مساله در سالهای آغاز دبستان جاری بماند که خیلی نادر این اتفاق می افتد، باید به روانشناس کودک مراجعه کنید تا مساله حل شود. فعلا لازم نیست.
 2. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز شما باید حتما آموزش لازم را توسط مختصص ببینید چون اگر بی توجهی کنید در روند رشد او دچار مشکل خواهید شد. ولی در همین وقت کوتاه این نکته را به شما بگویم که والد و فرزند باید بدانند: پایه رشد بر نابرابری است. یعنی فرزند شما باید بداند قرار نیست هر چه والد انجام می دهد دقیقا او هم بتواند انجام دهد. باید این مهم را با زبانی که به شما آموزش می دهند همیشه به کودک بگویید. مثل این جمله که در هنگام استرس و اضطراب باید به او گفت: قرار است ما از تو مراقبت کنیم نه تو از ما.
 3. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  دوست عزیز موردی که شما به آن اشاره می‌کنید به راحتی توسط یک روانشناس کاردان قابل حل است. با تمرین‌های ساده‌ای می‌توانید بر آن غلبه کنید. اگر فرصت برایتان ارزشمند است حتما در اولین زمانی که می‌توانید به یک روانشناس مراجعه کنید که از تخصص او اطمینان دارید. شما به نشانه‌ای، اصطلاحا شرطی شده‌اید و اگر مساله در همین حد باشد، با چند جلسه کمک یک متخصص می‌توانید آن را پشت سر بگذارید.
 4. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز واکنش‌های کودک شما بسیار قابل کنترل است به شرطی که یا کتاب‌های فرزندپروری را بخوانید یا ایده بهتر اینکه به کلاس‌های آن بروید. واقعیت تلخ این است که افراد ناچیزی در جامعه ما کلاس‌های فرزندپروری را گذرانده‌اند. شما احتمالا این دوره را مثل میلیون‌ها پدر و مادر دیگر نگذرانده‌اید. با این تفاوت که شما برایتان مهم است از فرزند ارزشمندتان به بهترین شکل مراقبت کنید. این کمال‌ طلبی نیاز به آگاهی دارد. پیشنهاد می‌کنم با مرکز یا شخص معتبری که کلاس‌های فرزندپروری دارد، تماس بگیرید.
 5. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز حتماً در این زمینه با مشاور متخصص کودک و نوجوان گفت و گو کنید. اما این را بدانید که اساساً توجه به هر نوع حرکتی در کودک آن حرکت را تقویت خواهد کرد. کودک تصوری از لجبازی به آن معنا که من و شما فکر می‌کنیم ندارد. پس بهتر است الگوهای فکری روابط بزرگسالی را به دوران کودکی تعمیم ندهیم و با واقعیات شناختی دوران کودکی و نوجوانی همان گونه که هست آشنا شویم. درباره این مسئله مهم احتمالاً ریشه‌های رفتاری در اطرافیان وجود دارد. با متخصص صحبت کنید. ایشان کمک می‌کند که دختر شما از خودش و آنچه دارد احساس رضایتمندی داشته باشد. در آینده نیز این احساس را نخواهد داشت که هر چه دیگران دارند بهتر است و آنچه که من دارم یا من هستم ارزش زیادی ندارد.
 6. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز همانطور که میدانید سن گرفتن از شیر جلوتر از الان بوده که شما هنوز دارید به آن ادامه میدهید. پس حتما در اولین فرصت لازم است که به این قضیه پایان دهید. از سوی دیگر گرایش و کشش فرزند شما به پدرش به عنوان یک پسر بچه دستاورد بزرگی در خانواده بوده است که باید قدر آن را بدانید. از آن مراقبت کنید. در همین باره باید بگویم که کشش پسر بچه‌ها به مادر به صورت بسیار افراطی اشکالی است که در خیلی از خانواده‌های ایرانی دیده می‌‌شود. خوب است حالا که این زمینه مثبت در شوهر و پسر شما وجود دارد از آن استقبال کنید. همچنین لازم است که مشوق‌هایی را در این زمینه در نظر بگیرید تا اینکه رفتار فرزند شما تثبیت و تایید شود.
 7. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز مداخله نکردن در بازی کودکان بسیار امر مهمی است که شما به آن توجه دارید و به عنوان والد داخل این رابطه رشد دهنده نمی‌شوید. اما اگر احساس می‌کنید کودک شما پس از، از کوره در رفتن مایه صدمه رساندن به کودک دیگری می‌‌شود، حتما باید وارد بازی شده و طبق قوانینی که از قبل به او آموخته‌اید، مانع این صدمه ‌رسانی شوید و اگر کودک شما بی‌نهایت عصبانی می‌شود اما صدمه‌ای به کسی نمی‌زند، باید فکری جدی کنید؛ چون در حال صدمه زدن به پایه‌های روانی و حسی خود است. قطعا در آینده او تاثیر گذاشته و در حالت فعلی نیز از نگاه دیگر بچه‌ها کودکی اصطلاحا عصبی ارزیابی می‌شود. چون علت چنین رفتارهایی می‌تواند بسیار متنوع باشد، پیشنهاد می‌کنم حتما از روانشناس و خصوصاً روانشناس کودک و نوجوان بهره بگیرید. در ضمن نیاز است خود شما نیز آموزش‌های لازم را برای پیاده کردن برنامه‌های اصلاحی در رفتار با کودک ببینید؛ پس حتماً یک دوره فرزندپروری برای شما مورد نیاز است که پیشنهاد من حضور در کلاس‌های مرتبط با فرزند‌پروری است، کتاب و سی‌ دی هم می‌تواند به شما کمک کند.
 8. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز نگران نباشید. این یک اختلال بسیار شایع است که بین بچه‌ها پس از سه ‌سالگی دیده می‌شود. برای همین توصیه می‌کنم حتما او را به یک موسسه بازی ‌درمانی مناسب و تخصصی ببرید تا با یک مشاور خوب که کار کودک و نوجوان انجام داده، کلاس‌های بازی‌ درمانی را طی کند.
 9. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز داشتن دو فرزند قطعاً فواید بیشتری برای خانواده نسبت به تک فرزندی دارد اولین فایده مربوط به فرزند شماست که با رعایت حداکثر سی ماه فاصله سنی، می‌تواند رشد بهتری را در کنار خواهر یا برادر خود تجربه کند. اما شرط لازم و کافی برای داشتن یک فرزند یا دو فرزند یا بیشتر، آمادگی مادر است که این آمادگی از آمادگی‌های فیزیکی شروع می‌شود و تا آمادگی‌های روانی ادامه می‌یابد. پس از این باید موارد دیگری نیز مانند توانایی‌های خانواده از لحاظ مالی و غیره سنجیده شود. پس اصل خود شما هستید. لطفاً در خصوص باردار شدن و مسائلی شبیه این به گفته‌های دیگران توجهی نداشته باشید و فقط توانایی خود را در نظر بگیرید. نهایتاً اگر احساس می کنید حتماً دوست دارید فرزندی داشته باشید با کمک متخصصان سطح توانایی خود را بالاتر برده، سپس اقدام کنید. باز هم تأکید می‌کنم تصمیم‌گیر اصلی شما هستید که مادر هستید.
 10. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز هر رفتاری از سمت کودک شما بر اساس زمینه‌ها و اطلاعاتی صورت پذیرفته است. لازم است در گفتگو با یک متخصص، موارد مرتبط را که به این تصمیم کودک شما منجر شده است، بررسی کنید تا اشکال مورد نظر برطرف شود. اگر می‌گفتید فرزند شما هیچ جایی نمی رود، شاید نگاه دیگری در من به عنوان روانشناس شکل می‌گرفت، اما این‌ که می‌گویید، جایی را می‌رود و جایی را نمی‌رود، قطعاً با روشی که عرض کردم امکان بررسی و چاره‌یابی دارد.
 11. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز مسائلی که به آنها اشاره کردید، فراتر از یک یا چند راه ساده نیاز به گفتگو و زمان دارد. در در درجه اول یک مشاور خوب با تخصص کودک انتخاب کنید. سپس در کلاسهای فرزندپروری شرکت کنید و سعی کنید همزمان به متخصص مربوطه روند اصلاح رفتار خود را با کودکتان گزارش داده و از خطاهای احتمالی جلوگیری کنید. به روشی جز این فکر نکنید چون یکی از گرفتاری‌های شما داشتن کودک دیگری با فاصله سنی زیاد است. پس بهترین راه‌حل، گفتگو با یک متخصص و شرکت در کلاس‌های فرزند‌پروری است.
 12. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز اگر طی هفته حداقل سه بار این اتفاق می‌افتد و از ابتدای این مشکل، شش ماه گذشته، حتما باید به روانپزشک مراجعه کنید. اگر گاهی این اتفاق رخ می‌دهد یا دسترسی به متخصص ندارید، حتما سعی کنید فضای زندگی روزانه فرزندتان را آرام‌تر از قبل کنید و او را درگیر مسائل جدی زندگی نکنید. حتی پخش اخبار در خانه هم در سلامت روان کودک نقش منفی دارد. فضای قبل از خواب او را آرام کنید و حتما برای او‌ داستان‌های مناسب سنش که رویکردی مثبت دارند بخوانید.
 13. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز توقع اینکه یک پسر ده ساله از بازی با دختر دو ساله لذت ببرد، شاید توقع زیادی باشد. بهتر است به جای کم کردن رابطه با خانواده عمه فرزندتان، با کسانی بیشتر رفت و آمد کنید که فرزندان کوچکتری دارند و از ظرفیت بالای کودک‌تان در دوستی و ارتباط، استفاده بهتری بکنید. قطعا این ارزش دادن شما به دوستیابی کودک‌تان در رشد شخصیت او نقش کم‌ نظیری خواهد داشت.
 14. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  دوست عزیز این مساله با کمک یک روانشناس برایتان قابل کنترل خواهد شد و از توانایی شما خارج نیست. باز هم تاکید می‌کنم حس گناه را از خودت دور کنید و به «حل مساله و کنترل آن» فکر کنید. حتما موفق می‌شوید. شک نداشته باشید.
 15. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز تداوم این مساله می‌تواند بسیار خطرناک باشد. آن را جدی بگیرید و هر چه سریعتر از یک روانپزشک (نه روان‌شناس) کمک بگیرید.
اعضا تا این لحظه: 25,481
سوالات تا این لحظه 28,230
جواب ها تا این لحظه 131,089

متخصصان فعال

 1. دکتر فریبا الماسی

  365 امتیاز

  5932 ارسال

  دکتر فریبا الماسی

 2. دکتر مرجان قاجار

  263 امتیاز

  5519 ارسال

  دکتر مرجان قاجار

 3. دکتر نوشین نظری

  393 امتیاز

  5077 ارسال

  دکتر نوشین نظری

 4. دکتر علی اصغر حلیمی

  244 امتیاز

  2294 ارسال

  دکتر علی اصغر حلیمی

 5. دکتر کتایون برجیس

  1 امتیاز

  1994 ارسال

  دکتر کتایون برجیس

×