رفتن به مطلب

مرتضی توکلی روانشناس عمومی

تعداد ارسال ها: 33

عضویت:

دنبال کنندگان

اعتبار در سایت

2

درجه کاربری

 1. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز اساس رشد، نابرابری است. این را باید با رفتار درست به کودکتان بفهمانید که او در مرتبه مساوی با شما قرار ندارد. چگونه بفهمانید؟ باید از یک روانشناس کودک کمک بگیرید یا در کارگاه چند ساعته اصول فرزند پروری حاضر شوید.
 2. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز سن مجاز برای مهد توسط اساتید روانشناسی حداقل ۲ و نیم سالگی عنوان شده. برخی از مواردی که شما به آنها اشاره کرده‌اید نیاز به تشخیص بالینی دارد. حتما به روانشناس کودک مراجعه کنید.
 3. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  دوست عزیز سوال شما دو بعد دارد: 1. نحوه رفتار شما با کودک: اساسا ما چیزی به اسم تنبیه نداریم و باید حتما اطلاع خود را از فرزندپروری بالا ببرید. ما نهایتا برای برخی امور که به دیگران ضرر می رساند مثل زدن، گاز گرفتن و پرتاب کردن، می توانیم برای او محدودیتهای موقتی ایجاد کنیم. 2. اختلال یادگیری کودک: با توجه به گزارش شما از وضعیت کودک احتمال اختلال یادگیری وجود دارد. قبل از زدن هر گونه برچسب به کودک حتما پیش روانشناس کودک بروید و از او کسب اطلاع کنید. با گرفتن آزمون های مشخصی به شما پاسخ لازم را خواهند داد.
 4. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز شرایط کودک در این سن تابعی از سبک زندگی شما در نوزادی‌اش و روش‌های زندگی امروز شماست. تعیین وقت خواب کودک از طرف والدین و متعهد بودن به آن می‌تواند این مشکل را برطرف کند. به شرطی که بهانه مهمان داشتن، مهمانی رفتن و حتی تغییر این برنامه در سفر به دلیل شرایط خاص مسافرت را فراموش کنید. خواب کودک عموما تابع سبک زندگی والدین اوست. استثنائاتی هم دارد که از گزارش ارائه شده توسط شما در سوال‌تان دور است و‌ در زندگی شما همه چیز مناسب به نظر می‌رسد.
 5. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز می توانید مطالعه بیشتری کنید و از طریق بازی و همانند سازی با عروسکها (بازی کردن با آن ها و این که مثلا آن ها می آموزند چطوری دستشویی کنند) این مشکل را رفع کنید اما رجوع به متخصص بسیار بهتر و دقیق تر است.
 6. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز سه كار انجام بدهيد: - از يک روانشناس كودک كمک بگيريد. - از توجه منفی به او خودداری كنيد، هر گونه توجهی باعث تكرار ماجرا و پافشاری او میشود. - از كتاب‌های آموزشی معروف در اين زمينه كمک بگيريد. همچنين موقع بازی با عروسكها هم نشان بدهيد عروسكی كه وقتش شده به دستشويی برود چه كار میكند. مثل يک بازی آن كار را با فرزندتان تكرار كنيد.
 7. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز نفس ارتباط فرزند شما با والدين همسرتان مشكلی ندارد. بدون زمان و محدوديت بودن اين ارتباط صحيح نيست چون او فرزند شما و همسرتان است و بايد بيشترين ارتباط را با شما دو نفر داشته باشد و بعد ديگران. ضمنا اگر در اين ارتباط چيزهايی به فرزند شما آموخته میشود كه دلخواه شما نيست يا خلاف مسير تربيتی درست است، حتما با همسرتان به آرامی گفت‌ و گو كنيد. اگر حل نشد حتما و حتما از يک مشاوره با اطلاع كمک بگيريد.
 8. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز هر گونه توجه به كودک باعث تكرار آن كار میشود. هنگام انجام كار اشتباه تماس لمسی، چشمی و كلامی خود را با او قطع كنيد. همچنين از قانون صندلی تنهايی برای تكرار كارهای خطرناک زدن، گاز گرفتن، پرتاب كردن استفاده كنيد. در صورت تكرار با رواشنناس كودک و به صورت حضوری مشاوره بگيريد.
 9. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز فرزند شما و بسياری از فرزندان ديگر با رفتار اين چنينی نياز به بازی درمانی دارند تا حس‌های آنان تقويت شود. يكسری بازی هایی مختص اين كودكان وجود دارد كه خيلی در تقويت احساسشان موثر است. با يک روانشناس زبده كودک در تماس باشيد تا با بازی درمانی اين مشكل حل شود. اين رفتار كودک شما از روی بدجنسی يا چيز ديگری كه عموما ما فكر میكنيم نيست. ريشه‌های حسی كودک نياز به تقويت دارد و بس.
 10. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز کودکان فقط یک چیز را می فهمند : توجه. از فشار دادن دکمه ای که توجه شما به خودشان جلب می شود، بسیار لذت می برند. پس تکرار می کنند و تکرار می کنند. باور کنید آنها هیچ چیز دیگری از جمله آزار شما و ... را متوجه نمی شوند. این اصل را که بیان کردم در نظر داشته باشید. ضمنا بهتر است با بهره گیری از مشاور کودک راه های بهتری برای برقراری ارتباط با کودک تان بیاموزید و به یاد داشته باشید هیچ کدام از ما برای برقراری ارتباط با کودک مان آموزش ندیده ایم.
 11. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز با کمک مشاور کودک که متخصص بازی درمانی باشد این مشکل به سرعت قابل رفع است. اگر دسترسی ندارید و در منطقه دور افتاده ای زندگی می کنید، می توانید مطالعه بیشتری کنید و از طریق بازی و همانند سازی با عروسکها (بازی کردن با آن ها و این که مثلا آن ها می آموزند چطوری دستشویی کنند) این مشکل را رفع کنید اما رجوع به متخصص بسیار بهتر و دقیق تر است.
 12. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  دوست عزیز مهم ترین و مهم ترین و مهم ترین چیز این است که ابدا احساس گناه نکنید. مراقب این حس بد باشید. حس گناه را از خودتان دور کنید و از یک روانشناس هم‌جنس خودتان (اگر دخترید روانشناس خانم و اگر پسرید روانشناس آقا) کمک بگیرید. این مساله با کمک یک روانشناس برایتان قابل کنترل خواهد شد و از توانایی شما خارج نیست. باز هم تاکید می‌کنم حس گناه را از خودت دور کنید و به «حل مساله و کنترل آن» فکر کنید. حتما موفق می‌شوید. شک نداشته باشید.
 13. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز درباره بازی با همسن و سال خودش باید بگویم که شاید تجربه بدی باعث شده این فاصله ایجاد شود. مثلا کودکی به او صدمه رسانده باشد یا شاهد بخشیدن اسباب بازی اش به کودک دیگری توسط شما بوده باشد. درباره رفتارهایی مثل گریه و جیغ کشیدن هم یک اصل کلی وجود دارد، هر چه به او توجه کنید کارش را تکرار می‌کند. توجه یعنی ارتباط کلامی، چشمی و لمسی. اینها را باید هنگام انجام گریه و روی زمین کشیدن و... قطع کنید. در کل حتما نیاز دارید با یک روانشناس کودک گفتگو داشته باشید. این توصیه را جدی بگیرید.
 14. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز عموما رخداد چنین واکنشی از سوی کودک حاصل محیط پیرامونی اوست. شاید دور و برش خشونت یا بی توجهی زیاد است. از سویی، چون به سن برادرش اشاره ای نکرده اید نمی شود حدس زد که رفتار او احتمالا ناشی از تنظیم روابط اشتباه شما بین او و برادرش باشد. برای کودکی 7 ساله حالاتی که بیان می‌کنید (اگر مطابق واقعیت باشد) حالات مناسبی نیست. باید با روانشناس کودک مشورت کنید. تا آن زمان از توجه منفی (دعوا کردن، داد کشیدن، تنبیه کردن) به او خودداری کنید. البته جایی که کسی را می‌زند یا چیزی پرتاب می‌کند حتما طبق قوانین صندلی تنهایی با او برخورد کنید. اما قبل همه این ها با مشاوری آگاه تماس بگیرید.
 15. مرتضی توکلی روانشناس عمومی

  مادر عزیز مشکل شب ادراری از حدود 6 سالگی به بعد اختلال محسوب می شود. تا قبل آن سه کار مهم انجام دهید: - به توصیه های غیر علمی اطرافیان گوش نکنید. - از یک روانشناس کودک کمک بگیرید. - توجه منفی را از کودک تان دور کنید و نسبت به این اتفاق واکنش منفی علیه او نشان ندهید.
اعضا تا این لحظه: 22,402
سوالات تا این لحظه 24,010
جواب ها تا این لحظه 111,090

متخصصان فعال

 1. دکتر فریبا الماسی

  337 امتیاز

  4929 ارسال

  دکتر فریبا الماسی

 2. دکتر مرجان قاجار

  241 امتیاز

  4608 ارسال

  دکتر مرجان قاجار

 3. دکتر نوشین نظری

  349 امتیاز

  3983 ارسال

  دکتر نوشین نظری

 4. دکتر علی اصغر حلیمی

  241 امتیاز

  2001 ارسال

  دکتر علی اصغر حلیمی

 5. دکتر کتایون برجیس

  4 امتیاز

  1779 ارسال

  دکتر کتایون برجیس

×