رفتن به مطلب
 • سوالات تا این لحظه

  27,358

  پاسخ ها: 126,288

 • متخصصان فعال

  1. دکتر فریبا الماسی

   362 امتیاز

   5690 ارسال

   دکتر فریبا الماسی

  2. دکتر مرجان قاجار

   260 امتیاز

   5332 ارسال

   دکتر مرجان قاجار

  3. دکتر نوشین نظری

   387 امتیاز

   4817 ارسال

   دکتر نوشین نظری

  4. دکتر علی اصغر حلیمی

   243 امتیاز

   2243 ارسال

   دکتر علی اصغر حلیمی

  5. دکتر کتایون برجیس

   3 امتیاز

   1949 ارسال

   دکتر کتایون برجیس

 • اعضا تا این لحظه

  24,927

  بیشترین آمار آنلاین: 1,520

دکتر مرتضی عبدالهی

تعداد ارسال ها: 346

عضویت:

دنبال کنندگان

اعتبار در سایت

23

درجه کاربری

 1. دکتر مرتضی عبدالهی

  دوست عزیز رعایت نکات بهداشتی در زمان اپیدمی ها مانند کرونا و آنفلانزا برای همه لازم است. کودک دو ساله در هوای آزاد و جایی که فرد دیگری نیست درست مانند بزرگسالان نیاز به ماسک ندارد ولی در مکان پر ازدحام قطعا نیازمند رعایت اصول حفاظت تنفسی شامل فاصله و ماسک است.
 2. دکتر مرتضی عبدالهی

  دوست عزیز ویتامینها به دو گروه کلی تقسیم میشوند. ویتامینهای محلول در چربی مانند ویتامین آ و د، و ویتامینهای محلول در آب مانند ویتامین ث. به طور کلی ویتامینهای محلول در آب سمی نیستند و مصرف زیادتر آنها از راه کلیه دفع میشود خصوصا اگر همراه مصرف آب بیشتر باشد. در کودکانی ‌که سابقه سنگ کلیه دارند بایستی حتما با مشورت پزشک انجام شود.
 3. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز در این فصل اغلب عفونت‌های ویروسی و خصوصا تنفسی علت اصلی تب است. ولی زمانی که در معاینه علتی برای تب پیدا نشود و تب طولانی تر از معمول شود بررسی آزمایشگاهی توصیه میشود. در راس علل میتوان به عفونت‌های ادراری اشاره نمود که انجام یک آزمایش ادرار ساده و ارزان از کلی مشکلات بعدی پیشگیری خواهد نمود. نکته دیگری که لازم است متذکر شویم در بی قراری کودکان این سنین، گوش را حتما بایستی معاینه نمود. گوش درد در این سنین خیلی اوقات فقط با تب و بی قراری مبهم خودش را نشان میدهد و در این فصل بسیار شایع است. از طرفی معاینه گوش کودک در این سنین تجربه بسیار زیادی نیاز دارد.
 4. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز ریفلاکس در نوزادان و شیر خواران بسیار شایع است. ولی در کودکانی که فقط شیر مادر میخورند و وزن گیری نرمال دارند اغلب نیاز به درمان دارویی نیست. این کودک بهتر است ابتدا یک عکس باریوم (عکس رنگی) بگیرد. البته بعضی از متخصصین رادیولوژی با تجربه با سونوگرافی هم ریفلاکس را به خوبی تشخیص میدهند.
 5. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز با توجه به اینکه در مورد کرونای جدید اطلاعات زیادی در دسترس نیست، بهتر است احتیاط های لازم در تمام سنین رعایت شود. در مورد کودکان، این بیماری در کودکان هم وجود دارد ولی آمار موارد شدید در کودکان بسیار کمتر از بزرگسالان است و همانطور که ذکر شد تحقیقات بیشتر لازم است.
 6. دکتر مرتضی عبدالهی

  علائمی که اين مادر عزيز گفتند هيچ کدام برای اوتيسم اختصاصی نيست. هر کدام از اين رفتارها ميتواند در کودکان سالم ديده شود. جهت تشخيص اوتيسم تستهای روانشناسی خاصی وجود دارد که با مراجعه به روانشناس کودکان يا روانپزشک کودکان ميتوانيد تستها را انجام دهيد.
 7. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز زردی پوست علل و شکل های متعددی دارد. گاهی توسط‌ والدین اشتباه تفسیر میشود، بسیاری از والدین رنگ پریدگی ناشی از کم خونی را به صورت زردی بیان میکنند. بهتر است چنانچه زردی تداوم دارد به نزد پزشک کودکان مراجعه فرمایید و در صورت تناوب زردی حتما از علائم فوق تصویر تهیه کنید و با تصویر نزد پزشک مراجعه کنید. قطعا اولین بررسی انجام آزمایش خون و ادرار است.
 8. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز در مورد مقدار نرمال tsh تفاوت بین ‌آزمایش خون و غربالگری کشوری وجود دارد. در غربالگری زیر 5 نرمال است ولی در آزمایش خون تا عدد 10 بلامانع است. در یک ماهگی تکرار آزمایش و معاینه لازم است.
 9. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز کيد پلاس که حاوی ويتامين آ د ث است و بسيار خوش طعم است ولی برای کودکان زير 6 ماه است.
 10. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز در مورد وزن کودک نمودارهای موجود در کارت واکسن بر اساس صدک های متوسط طراحی شده و ممکن است در کودکهای مختلف به طرز متفاوتی تفسير شود. چنانچه کودک شما رشد مناسبی ندارد بايستی علت تاخير رشد کودک بررسی شود. اين بررسی از يک معاينه ساده توسط پزشک متخصص کودکان شروع ميشود و مطالعه نمودار رشد کودک برای مدت چند ماه و در ادامه گاهی آزمايشات پارا کلينيکی.
 11. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز علائم فوق حتما نیاز به بررسی بیشتر شامل شرح حال، معاینه کامل و احتمالا بررسی آزمایشگاهی و نوار مغز احتمالی دارد. بسیاری از حرکات تشنجی ممکن است به همین صورت باشد. توصیه میکنم که جهت کمک به شرح حال از ‌شرایط‌ فوق در صورت امکان با گوشی فیلم بگیرید و با پزشک متخصص کودکان شهرتان مشاوره فرمایید.
 12. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز ابتدا بایستی نمودار رشد کودک بررسی شود و در صورت اشکال در نمودار رشد بررسی انجام شود. شامل معاینه کامل و در صورت نیاز انجام ازمایش خون و ادرار.
 13. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز اين واکسن ضد سل است و در اصل معياری برای سنجش سيستم ايمنی سلولار بدن است. تورم تاخيری محل واکسن و تورم غدد لنفاوی اطراف به طور طبيعی تا مدت ها پس از دوران نوزادی محتمل است و مشکلی ايجاد نميکند. ولی گاهی به علت عفونت ثانویه نياز به آنتی بيوتيک وجود دارد. بررسی سيستم ايمنی بدن به طور معمول لازم نيست مگر اين که کودک علائم ديگر مانند اختلال رشد يا عفونت های مکرر داشته باشد.
 14. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز در زمانی که کوليک از حد متعارف بيشتر و شديدتر است انجام يک سونوگرافی کليه و دريچه مری به معده به همراه يک آزمايش ادرار توصيه ميشود. در اين متن اشاره ای به وضعيت وزن گيری کودک نشده که اهميت بسيار زيادی در تشخيصهای افتراقی دارد. کولیک از حدود ۲۰ روزگی شروع میشود و در ۴۵ تا ۶۰ روزگی به اوج میرسد. سپس روند کاهشی دارد و تا حدود ۴ ماهگی و حداکثر تا ۶ ماهگی بهبود کامل می یابد. این کولیکها بیشتر در ساعات عصر و شب است و با زور زدن مکرر خم شدن پاها و قرمزی صورت خودش را نشان میدهد. گرم کردن بیش از حد محیط و بستن کمر و شکم کودک با پارچه آن را تشدید میکند ولی تکان ملایم و موسیقی ملایم مانند لالایی خواندن به کاهش آن کمک میکند. ماشین سواری به علت تکان ملایم و بغل بودن نوزاد و صدای ضبط خودرو سبب بهبود کولیک میشود و اغلب خانواده ها زمان مراجعه به اورژانس ذکر میکنند که کودک ساعتها گریه میکرد و به محض اینکه سوار ماشین شدیم که بیاییم اورژانس آرام شد و خوابید.
 15. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز بزرگی دور سر همیشه نشانه هیدروسفالی و یا خونریزی نیست. هر چند اولین قدم بررسی همین دلایل است. ولی بررسی بیماری های متابولیک و ذخیره ای به موازات آن توصیه میشود. از طرفی بررسی نمودارهای نمو کودک و بررسی وضعیت ژنتیکی والدین هم اهمیت دارد.
اعضا تا این لحظه: 24,927
سوالات تا این لحظه 27,358
جواب ها تا این لحظه 126,288

متخصصان فعال

 1. دکتر فریبا الماسی

  362 امتیاز

  5690 ارسال

  دکتر فریبا الماسی

 2. دکتر مرجان قاجار

  260 امتیاز

  5332 ارسال

  دکتر مرجان قاجار

 3. دکتر نوشین نظری

  387 امتیاز

  4817 ارسال

  دکتر نوشین نظری

 4. دکتر علی اصغر حلیمی

  243 امتیاز

  2243 ارسال

  دکتر علی اصغر حلیمی

 5. دکتر کتایون برجیس

  3 امتیاز

  1949 ارسال

  دکتر کتایون برجیس

×