رفتن به مطلب

دکتر مرتضی عبدالهی

تعداد ارسال ها: 105

عضویت:

دنبال کنندگان

اعتبار در سایت

8

درجه کاربری

 1. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز در مورد وزن کودک نمودارهای موجود در کارت واکسن بر اساس صدک های متوسط طراحی شده و ممکن است در کودکهای مختلف به طرز متفاوتی تفسير شود. چنانچه کودک شما رشد مناسبی ندارد بايستی علت تاخير رشد کودک بررسی شود. اين بررسی از يک معاينه ساده توسط پزشک متخصص کودکان شروع ميشود و مطالعه نمودار رشد کودک برای مدت چند ماه و در ادامه گاهی آزمايشات پاراکلينيکي. مصرف داروهايی مانند mct oil فقط زمانی مجاز است که اولا کودک بر اساس نمودار رشد تاخير دارد و ثانيا بررسی کامل انجام شده و کودک مشکل زمينه ای ندارد. به عنوان مثال يک عفونت کليه ميتواند تاخير رشد بدهد که عدم بررسی آن ميتواند سبب نارسايی کليه کودک شود.
 2. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز در مورد آلرژی کودکان ابتدا بايستی از مصرف شير خشک در اين کودکان تا حد امکان خودداری نمود. در مرحله بعد رژيم غذايی مادر شيرده هم نياز به تغييراتی دارد که با مشاوره با پزشکتان اين تغييرات انجام ميشود. سن شروع غذای کمکی کودکانی که آلرژی دارند تفاوتی با سايرين ندارد. فقط مرحله بندی و ترتيب شروع مواد بر اساس سابقه آلرژی کودک متفاوت است که بايستی بر اساس شرح حال کودک توسط پزشک متخصص اطفال برنامه غذايی کودک تعيين شود.
 3. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز در رمورد نمودار وزن، اين نموداری که روی کارت واکسن است به عنوان يک حد متوسط است و تمام کودکان از آن الگو طبعيت نميکنند. در ژنتيک های متعدد و خانواده های مختلف متفاوت است. تفسير نمودار با پزشک معالج کودک است و چنانچه نمودار تغييرات ناگهانی در صدک مربوطه ندارد و پزشک متخصص کودکان فرزند شما سلامت او را تاييد نموده است جای نگرانی نيست. سن دندان درآوردن تا 11 تا 13 ماهگی ممکن است تاخير داشته باشد. توصيه ميشود ويتامين D مصرف کند و چنانچه تا 11 ماهگی دندان در نياورد به پزشک معالج مراجعه کنید.
 4. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز کولیک از حدود ۲۰ روزگی شروع میشود و در ۴۵ تا ۶۰ روزگی به اوج میرسد. سپس روند کاهشی دارد و تا حدود ۴ ماهگی و حداکثر تا ۶ ماهگی بهبود کامل می یابد. این کولیکها بیشتر در ساعات عصر و شب است و با زور زدن مکرر خم شدن پاها و قرمزی صورت خودش را نشان میدهد. گرم کردن بیش از حد محیط و بستن کمر و شکم کودک با پارچه آن را تشدید میکند ولی تکان ملایم و موسیقی ملایم مانند لالایی خواندن به کاهش آن کمک میکند. ماشین سواری به علت تکان ملایم و بغل بودن نوزاد و صدای ضبط خودرو سبب بهبود کولیک میشود و اغلب خانواده ها زمان مراجعه به اورژانس ذکر میکنند که کودک ساعتها گریه میکرد و به محض اینکه سوار ماشین شدیم که بیاییم اورژانس آرام شد و خوابید. رژیم غذایی مادر بایستی رژیم کامل و جامع باشد و محدودیت های بیش از حد برای این مادران توصیه نمیشود. محدودیت حبوبات و لبنیات و نوشابه های گازدار و مواد محرک مانند کاکائو گاهی کمک کننده است.
 5. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز بی قراری کودکان در این سنین طیف وسیعی از علل متعدد دارد گاهی به علل بسیار ساده مانند گرسنگی و تشنگی یا دمای زیاد محیط است که توصیه میشود ابتدا این علل ساده بررسی شود. گاهی علل مزمن مانند عفونت ادراری و سنگ کلیه و کم خونی علت آن است که نیازمند معاینه و گاهی آزمایش است. بعضی اوقات که بی قراری به صورت حاد ایجاد شده ممکن است علل اورژانسی تری مطرح شود مانند گوش درد و شکم درد حاد و مشکلات اورژانسی دیگر توجه کنید که در این سنین کودکان محل درد را نشان نمیدهند و تشخیص بیقراری گاهی نیازمند معاینه و بررسی بیشتری است.
 6. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز کودک شما رشد مناسبی ندارد. کودک در 4 ماهگی وزنش بايد از دو برابر وزن تولد بيشتر شود. در 4 ماهگی کودک بايد پا بگيرد، بخندد، بغلتد و گردن گرفتن که از مهمترين ملزومات اين سن است. به زور شير دادن به کودک مشکلی را حل نخواهد نمود. ابتدا بايستی معاينه کامل از کودک صورت بگيرد و سپس بررسی های آزمايشگاهی صورت گيرد. گاهی متخصص اطفال کودک شما ممکن است مشاوره های بيشتری صلاح بداند، به عنوان مثال ممکن است کودک را نزد فوق تخصص اعصاب يا غدد و متابوليسم ارجاع دهد. ولی قدم اول اين است که با متخصص اطفال کودکتان مشورت فرماييد.
 7. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزيز در مورد کودک شما نکته بسيار مهم عدم وزن گیری مناسب است. کودک در سه ماه اول فقط يک کيلو وزن گرفته است و نيازمند بررسی جامع تر و کاملتری است. در مورد تعداد دفعات مدفوع در شير مادر خواران تا هفت بار در شبانه روز ميتواند طبيعی باشد ولی در شرايطی که کودک وزن گيری مناسبی ندارد نميتوان گفت طبيعي است و نيازمند بررس بيشتر است.
 8. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز کولیک از حدود ۲۰ روزگی شروع میشود و در ۴۵ تا ۶۰ روزگی به اوج میرسد. سپس روند کاهشی دارد و تا حدود ۴ ماهگی و حداکثر تا ۶ ماهگی بهبود کامل می یابد. این کولیکها بیشتر در ساعات عصر و شب است و با زور زدن مکرر خم شدن پاها و قرمزی صورت خودش را نشان میدهد. گرم کردن بیش از حد محیط و بستن کمر و شکم کودک با پارچه آن را تشدید میکند ولی تکان ملایم و موسیقی ملایم مانند لالایی خواندن به کاهش آن کمک میکند. ماشین سواری به علت تکان ملایم و بغل بودن نوزاد و صدای ضبط خودرو سبب بهبود کولیک میشود و اغلب خانواده ها زمان مراجعه به اورژانس ذکر میکنند که کودک ساعتها گریه میکرد و به محض اینکه سوار ماشین شدیم که بیاییم اورژانس آرام شد و خوابید. رژیم غذایی مادر بایستی رژیم کامل و جامع باشد و محدودیت های بیش از حد برای این مادران توصیه نمیشود. محدودیت حبوبات و لبنیات و نوشابه های گازدار و مواد محرک مانند کاکائو گاهی کمک کننده است.
 9. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز اين کودک بايستی بيشتر معاينه شود. علائم چنگ زدن و گرفتن دست به علت رفلاکس های نوزادی است و بر آن اساس نميتوان با قطعيت گفت که آيا مشکل عضلانی اسکلتی دارد يا نه. از طرفی اين که بعضی کودکان تمايل دارند از يک طرف بيشتر غلت بزنند هم غير معمول نيست. توصيه ميشود مجدد با پزشک اطفال مشورت کنيد تا در صورتی که علائم غير طبيعی مشاهده کردند به فوق تخصص نرولوژی ارجاع شوید.
 10. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز کولیک از حدود ۲۰ روزگی شروع میشود و در ۴۵ تا ۶۰ روزگی به اوج میرسد. سپس روند کاهشی دارد و تا حدود ۴ ماهگی و حداکثر تا ۶ ماهگی بهبود کامل می یابد. این کولیکها بیشتر در ساعات عصر و شب است و با زور زدن مکرر خم شدن پاها و قرمزی صورت خودش را نشان میدهد. گرم کردن بیش از حد محیط و بستن کمر و شکم کودک با پارچه آن را تشدید میکند ولی تکان ملایم و موسیقی ملایم مانند لالایی خواندن به کاهش آن کمک میکند. ماشین سواری به علت تکان ملایم و بغل بودن نوزاد و صدای ضبط خودرو سبب بهبود کولیک میشود و اغلب خانواده ها زمان مراجعه به اورژانس ذکر میکنند که کودک ساعتها گریه میکرد و به محض اینکه سوار ماشین شدیم که بیاییم اورژانس آرام شد و خوابید. رژیم غذایی مادر بایستی رژیم کامل و جامع باشد و محدودیت های بیش از حد برای این مادران توصیه نمیشود. محدودیت حبوبات و لبنیات و نوشابه های گازدار و مواد محرک مانند کاکائو گاهی کمک کننده است.ریفلاکس در نوزادان و شیر خواران بسیار شایع است، ولی در کودکانی که فقط شیر مادر میخورند و وزن گیری نرمال دارند اغلب نیاز به درمان دارویی نیست. این کودک بهتر است ابتدا یک عکس باریوم (عکس رنگی) بگیرد. البته بعضی از متخصصین رادیولوژی با تجربه با سونوگرافی هم ریفلاکس را به خوبی تشخیص میدهند.
 11. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز اخيرا در فضای مجازی يک عده مباحث پزشکی غير علمی متعددی پخش ميکنند و گاها اين مطالب را به افراد مشهور هم نسبت ميدهند و اخيرا با اضافه شدن يک عده افراد مشهور يا سلبريتی ها به اين جمع بازار شايعات داغ تر هم ميشود. يکی از اين مباحث واکسيناسيون است. پدران ما در زمان قديم به ياد دارند افرادی که يک عمر ويلچر نشين يا عصا به دست بودند در اثر ويروس فلج اطفال يا مرگ های گروهی در اثر سرخک. پدر بزرگ های ما به ياد دارند که مادر بزرگ های ما 10 بچه متولد ميکردند و نيمی از آن ها به علت بيماری های عفونی تلف ميشدند. حتما در تاريخ خوانده ايد که يک همه گيری طاعون سبب فوت نيمی از جمعيت اروپا شد. در راه واکسيناسيون همگانی زحمات زيادی کشيده شده. اساتيد ما، پيشکسوتان ما بسيار زحمت کشيده اند تا بتوانند کشور ما را به بهترين آمارهای جهانی از نظر پوشش واکسيناسيون برسانند. در اين راه کشور ما حتی شهيد هم داده. سالانه حدود يک ميليون تولد در کشور داريم که اين کودکان ده ها واکسن ميزنند. اين حجم بالای واکسيناسيون که همراه تزريق هم ميباشد عوارض بسيار نادر گاها گزارش ميشود ولی اين عوارض در برابر آمار بسيار بالای مرگ و مير بيماری های غفونی بسيار ناچيز است. برای روشن شدن موضوع مثال ميزنيم: اگر شما ده ميليون کودک را صف کنيد و به آنها يک عدد شکلات و يا بستنی بدهيد قطعا در اين ده ميليون کودک ممکن است تعدادی دچار حساسيت به شکلات يا بستنی شوند چون تعداد زياد است. واکسن هم چون در حجم بالا در کشور انجام ميشود گزارش عوارض نادر موضوع غير منتظره ای نيست. حال چرا يک عده اين روزها مکرر اين بحث را ميکنند؟ در سال های اخير بسياری از بيماری های عفونی که در جهان واکسينه ميشدند رو به ريشه کن شدن هستند و سازمان بهداشت جهانی کم کم در حال حذف بعضی واکسن ها در بعضی کشورها و جايگزينی آن با واکسن های جديد است. مثلا فلج اطفال در اغلب اروپا و امريکا ريشه کن شده و با توجه به عوارض ناچيز واکسن، سازمان بهداشت جهانی واکسيناسيون فلج اطفال را برای آنها حذف نموده است. اين عده بدون مطالعه و فقط با استناد به اين که چرا در اروپا واکسيناسيون فلج اطفال قطع شده اين شايعات را ميسازند در حالی که اروپا هم تابع قوانين سازمان بهداشت جهانی است. از طرفی وزارت بهداشت و درمان کشور ما هم طبق مقررات سازمان بهداشت جهانی فعاليت ميکند و نظر سازمان بهداشت جهانی در مورد ايران در حال حاضر تاکيد ميشود در حال حاضر سال 98 ادامه واکسيناسيون فلج اطفال است به علت شيوع ويروس وحشی در مرزهای شرقی. در انتها به عنوان يک پزشک که ده ها سال در زمينه سلامت مردم فعاليت کرده ام و سال های زيادی در مرزهای شرقی کشور در اوج ناامنی در همين زمينه واکسيناسيون کار کرده ام به مردم عزيز توصيه ميکنم که بجای گوش کردن به شايعات شبکه های مجازی و شبکه های فارسی زبان خارج نشين، به کارشناسان مراکز بهداشت و وزارت بهداشت مراجعه کنند و ابهاماتشان را برطرف کنند. کشوری به پهناوری ايران با فرهنگ ها و مذاهب و نژادهای مختلف با وجود مناطق عشاير نشين که گاهی چندين ماه ارتباط زمينی با شهر ندارد و ... در اين کشور پوشش واکسيناسيون در رده پيشرفته ترين کشورهای جهان است. آمار مرگ و مير کودکان و زنان باردار و ساير شاخص های بهداشتی ايران در حد کشورهای رده بالای اروپايی است و اين حاصل سال ها تلاش عزيزان در بهداشت و درمان کشور از بالاترين رده تا بهورز شاغل در دورترين روستای سيستان و بلوچستان است. اجازه ندهيد اين تلاشها بخاطر چند شايعه بر باد برود.
 12. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز ریفلاکس در نوزادان و شیر خواران بسیار شایع است، ولی در کودکانی که فقط شیر مادر میخورند و وزن گیری نرمال دارند اغلب نیاز به درمان دارویی نیست. این کودک بهتر است ابتدا یک عکس باریوم (عکس رنگی) بگیرد. البته بعضی از متخصصین رادیولوژی با تجربه با سونوگرافی هم ریفلاکس را به خوبی تشخیص میدهند. سپس در صورت عدم وجود ریفلاکس شدید برای این کودکان میتوان فرنی و غذاهای نیمه جامد شروع نمود که سبب بهبود سریع ریفلاکس میشود.
 13. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز ریفلاکس در نوزادان و شیر خواران بسیار شایع است، ولی در کودکانی که فقط شیر مادر میخورند و وزن گیری نرمال دارند اغلب نیاز به درمان دارویی نیست. این کودک بهتر است ابتدا یک عکس باریوم (عکس رنگی) بگیرد. البته بعضی از متخصصین رادیولوژی با تجربه با سونوگرافی هم ریفلاکس را به خوبی تشخیص میدهند. سپس در صورت عدم وجود ریفلاکس شدید برای این کودکان میتوان فرنی و غذاهای نیمه جامد شروع نمود که سبب بهبود سریع ریفلاکس میشود.
 14. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز کولیک از حدود ۲۰ روزگی شروع میشود و در ۴۵ تا ۶۰ روزگی به اوج میرسد. سپس روند کاهشی دارد و تا حدود ۴ ماهگی و حداکثر تا ۶ ماهگی بهبود کامل می یابد. این کولیکها بیشتر در ساعات عصر و شب است و با زور زدن مکرر خم شدن پاها و قرمزی صورت خودش را نشان میدهد. گرم کردن بیش از حد محیط و بستن کمر و شکم کودک با پارچه آن را تشدید میکند ولی تکان ملایم و موسیقی ملایم مانند لالایی خواندن به کاهش آن کمک میکند. ماشین سواری به علت تکان ملایم و بغل بودن نوزاد و صدای ضبط خودرو سبب بهبود کولیک میشود و اغلب خانواده ها زمان مراجعه به اورژانس ذکر میکنند که کودک ساعتها گریه میکرد و به محض اینکه سوار ماشین شدیم که بیاییم اورژانس آرام شد و خوابید. رژیم غذایی مادر بایستی رژیم کامل و جامع باشد و محدودیت های بیش از حد برای این مادران توصیه نمیشود. محدودیت حبوبات و لبنیات و نوشابه های گازدار و مواد محرک مانند کاکائو گاهی کمک کننده است.
 15. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز اين موارد نياز به معاينه حضوری توسط پزشک دارد.
اعضا تا این لحظه: 19,019
سوالات تا این لحظه 18,662
جواب ها تا این لحظه 91,474

متخصصان فعال

 1. دکتر فریبا الماسی

  259 امتیاز

  3908 ارسال

  دکتر فریبا الماسی

 2. دکتر مرجان قاجار

  191 امتیاز

  3589 ارسال

  دکتر مرجان قاجار

 3. دکتر نوشین نظری

  146 امتیاز

  2560 ارسال

  دکتر نوشین نظری

 4. دکتر علی اصغر حلیمی

  162 امتیاز

  1714 ارسال

  دکتر علی اصغر حلیمی

 5. دکتر کتایون برجیس

  52 امتیاز

  1409 ارسال

  دکتر کتایون برجیس

×