رفتن به مطلب

دکتر مرتضی عبدالهی

تعداد ارسال ها: 171

عضویت:

دنبال کنندگان

اعتبار در سایت

19

درجه کاربری

 1. دکتر مرتضی عبدالهی

  دوست عزیز مقدار شير مصرفی زمانی اهميت دارد که رشد کودک دچار اختلال باشد. وقتی رشد کودک نرمال است قطعا شير کافی مصرف کرده و برند آن بايستی با مشورت پزشک باشد. برند نستله که در تمام دنيا با عناوين مختلف توزيع ميشود بسيار خوب است. در مورد شير خشک هم بايستی ترکيب با آب بر اساس استاندارد کارخانه سازنده باشد و مقدار آن بايستی در شبانه روز محاسبه شود نه مقدار يک روز وزن کودک هم اهميت زيادی در تفسير شرايط کودک دارد که توضيح داده نشده.
 2. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز وزن کودک با توجه به وزن تولد نرمال است، ولی در گازومتری کودک اسيدوز متابوليک جبران شده دارد که شايعترین علت آن توبولار اسيدوز های کليوی است. انجام يک سونوگرافی کليه و مشورت با نفرولوژيست کودکان توصيه ميشود.
 3. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز تب بعد از واکسن فقط با استامينوفن کنترل شود بهتر است و ساير داروها مانند آسپرين يا بروفن يا ديکلوفناک توصيه نميشود. در مواردی که تب بالاتر از 38.5 است بهتر است توسط پزشک متخصص کودکان ويزيت شود. کاهش دما به دنبال شياف ديکلوفناک مورد انتظار است و با عبور از نيمه عمر دارو بر طرف ميشود.
 4. دکتر مرتضی عبدالهی

  دوست عزیز ساعت خواب کودکان و ساير افراد بزرگسال در شبانه روز از جمله مشخصات فردی هر فرد است و همه مانند هم نيستند. زياد و کم خوابيدن افراد ميتواند کاملا طبيعی باشد، ولی در صورت وجود علائم همراه و تغييرات اخير در ساعت خواب معاينه کامل توسط پزشک و گاهی بررسی آزمايشگاهی مانند تيروئيد لازم است.
 5. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز دور سر نوزاد اگر رشد آن متوقف شود به مدت 15 روز بعد بايستی مجدد کنترل شود و در صورت نياز بررسی بيشتر. گاهی نياز به انجام سی تی اسکن و آزمايشات تکميلی است. اولين پزشک مشاور شما متخصص اطفال خانوادگی است و در صورتی که در معاينه 15 روز بعد يا سی تی اسکن علائم جوش خوردن درزهای جمجمه مشاهده شود نياز به ويزيت جراح اعصاب است.
 6. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز ساعت خواب کودکان و ساير افراد بزرگسال در شبانه روز از جمله مشخصات فردی هر فرد است و همه مانند هم نيستند. زياد و کم خوابيدن افراد ميتواند کاملا طبيعی باشد، ولی در صورت وجود علائم همراه و تغييرات اخير در ساعت خواب معاينه کامل توسط پزشک و گاهی بررسی آزمايشگاهی مانند تيروئيد لازم است.
 7. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز آبسه لثه و دندان در دندان های شيری غير ممکن نيست ولی بسيار ناشايع تر از دندان های دائمی است. بايستی کودک معاينه شود که منشا تورم صورت مشخص گردد. در صورت عدم تشخيص در معاينه نياز به تصوير برداری و سونوگرافی و گاهی سی تی اسکن است.
 8. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز مصرف قرص دايجستيو اثری روی کوليک نوزاد ندارد از طرفی مصرف آن در شيردهی منعی هم ندارد، بنابراين در مورد مصرف يا قطع آن بر اساس شرايط مادر بايستی تصميم گيری شود. در مورد کوليک شير خواران هم بايستی ابتدا از درمان های تسکينی ساده و بی ضرر مانند در آغوش گرفتن و تکان ملايم و موسيقی و ماساژ استفاده کنيد و در مرحله بعد از داروهای بی ضرر مانند پره بيوتيک ها و ضد کوليک های ساده. در مواردی که کوليک از یک حد متعارف شديد تر است حتما بررسی های جانبی شامل آزمايش ادرار و سونوگرافی کليه ها و بررسی علائم ريفلاکس لازم است.
 9. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز در مورد مقدار نرمال tsh تفاوت بین ‌آزمایش خون و غربالگری کشوری وجود دارد. در غربالگری زیر 5 نرمال است ولی در آزمایش خون تا عدد 10 بلامانع است. در یک ماهگی تکرار آزمایش و معاینه لازم است.
 10. دکتر مرتضی عبدالهی

  دوست عزیز در سونوگرافی مثانه اسپاستيک و سنگ های کوچکتر از 3 ميلی متر به خوبی تشخيص داده نميشوند. بهتر است سونوگرافی با مثانه پر انجام شود. در اين کودکان زمانی که خوب شير خورده بود و حداقل 6 ساعت ادرار نکرده بود برای سونوگرافی مناسب تر است.
 11. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز اين نوزاد نياز به بررسی بيشتر و تکميل آزمايشات تيروئيدی و معاينه بالينی از نظر علائم هيپوتيروئيدی دارد. چنانچه سن کودک در زمان آزمايش بيشتر از يک ماه است قطعا نياز به شروع دارو هم هست.
 12. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز وزن کودک با توجه به وزن تولد در حداقل قابل قبول است. ولی به طور کلی در کودکانی که وزن گيری مناسبی ندارند بهتر است قبل از دادن هر دارويی يک بررسی آزمايشگاهی و معاينه کامل صورت گيرد.
 13. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز در کودکانی که وابستگی زيادی به شير مادر دارند توصيه ميشود در سال دوم از شيرگيری روزانه زودتر شروع شود ولی شيردهی شبانه ادامه يابد. زمان تکميل شدن از شيرگيری هم به هيچ عنوان سينه مادر با شيشه جايگزين نشود و شير را با ليوان بايد بخورد. در مورد اين کودک مشاوره بيشتر حضوری با پزشک متخصص کودکان توصيه ميشود.
 14. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز شير مادر در شش ماه اول 100 درصد نياز کودک را تامين ميکند و در يک سالگی به 50 درصد ميرسد و در سال دوم متوسط فقط 20 درصد نياز کودک را تامين ميکند. بنابراين از شير گرفتن قبل از يک سالگی آسيب زيادی به کودک ميزند ولی بعد از يک سالگی آسيب نميزند.
 15. دکتر مرتضی عبدالهی

  مادر عزیز درمان هيپوتيروئيدی مادرزادی چنانچه قبل از يک ماهگی شروع شود ،کاملا بدون عارضه بهبود می يابد و هيچ مشکلی پيش نمی آيد. گاهی درمان تا 3 سال طول ميکشد و در اين مدت تکرار مکرر آزمايش لازم است که تحت نظر پزشکتان بايستی انجام شود.
اعضا تا این لحظه: 20,384
سوالات تا این لحظه 21,114
جواب ها تا این لحظه 100,498

متخصصان فعال

 1. دکتر فریبا الماسی

  312 امتیاز

  4380 ارسال

  دکتر فریبا الماسی

 2. دکتر مرجان قاجار

  227 امتیاز

  4033 ارسال

  دکتر مرجان قاجار

 3. دکتر نوشین نظری

  323 امتیاز

  3103 ارسال

  دکتر نوشین نظری

 4. دکتر علی اصغر حلیمی

  222 امتیاز

  1829 ارسال

  دکتر علی اصغر حلیمی

 5. دکتر کتایون برجیس

  -2 امتیاز

  1579 ارسال

  دکتر کتایون برجیس

×